Clever Duke

Clever Duke logo

Dwujęzyczność

Według Wielkiego Słownika Języka Polskiego online opracowanego przez PAN

– to cecha kogoś, kto posługuje się dwoma językami, przyswojonymi w sposób naturalny.

W taki właśnie naturalny, czyli nieświadomy, sposób uczy się dziecko, które znajdzie się w jednej z dwóch sytuacji:

jego rodzice pochodzą z różnych obszarów językowych i każdy rodzic posługuje się innym językiem 

rodzice posługują się tym samym językiem, lecz mieszkają za granicą, gdzie komunikacja odbywa się w języku dla nich obcym, a tam urodzone dziecko naturalnie przyswaja dwa języki.

Dwujęzyczność oczywiście nie jest ograniczona do dzieci, można ją także nabyć w wieku dojrzałym poprzez zdobycie odpowiednich kompetencji językowych.

Dzieci, które uczą się dwu lub nawet więcej języków
od najmłodszych lat mają ogromną łatwość tzw. „przełączania się”
pomiędzy językami. Jest ono dla nich czymś zupełnie
naturalnym, intuicyjnym, nie używają do tego świadomości.

Trochę inaczej mają się sprawy z osobami dorosłymi,
dla których świadomość jest często elementem komplikującym,
czy wręcz blokującym, komunikację.

W Clever Duke pracujemy z osobami dwujęzycznymi i uczymy je
umiejętnego przechodzenia z jednego języka na drugi.

Dokładamy wszelkich starań, aby nauka była przyjemna, a wiedza nabywana w sposób naturalny. Zalecamy częstą ekspozycję językową różnymi kanałami: konwersacje z rówieśnikami, znajomymi, rodziną, wspólne czytanie książek, zagraniczne podróże, oryginalne gry planszowe, czytanie lub słuchanie bajek (w przypadku dzieci) i słuchowisk lub podkastów (w przypadku młodzieży i osób dorosłych).

Nabywaniu umiejętności intuicyjnego przechodzenia z jednego język na drugi sprzyja m.in. słuchanie poleceń w jednym języku i wykonanie zadań w drugim, czy w przypadku dzieci śpiewanie piosenek raz w jednym, raz w drugim języku…

Nierozłącznym elementem nauki języka obcego i nabywania dwujęzyczności jest poznanie kultury francuskiej.  Dlatego tak ważne jest zanurzenie się nie tylko w języku, lecz także w obyczajach, stylu życia, mentalności czy kuchni lokalnej. Taki bliski kontakt z kulturą zapewniają podróże, w czasie których uczniowie mogą doświadczyć i posmakować francuskiego świata wspólnie z członkami rodziny.

Wszystkie te aktywności sprawią, że dwujęzyczność stanie się czymś naturalnym.

zabawa

Dbamy także o to, aby dzieci wychowujące się w środowisku dwujęzycznym intuicyjnie potrafiły stosować struktury nauczanych języków, rozróżniały je, a w efekcie posługiwały się nimi bezbłędnie.

W czasie zajęć wykorzystujemy oryginalne materiały, zgodne z francuskim programem edukacji: francuskie książki i zeszyty ćwiczeń do nauki języka francuskiego, powieści, poezję, opowiadania, karty, gry planszowe, quizy wiedzy, czasopisma, a nawet dwujęzyczne – francusko-angielskie – materiały, trudne do zdobycia w Polsce.

Chcemy, by dwujęzyczność dzieci pomogła im w życiu, a nie tylko na egzaminie.

Kontakt

ul. Francuska 22, 03-906 Warszawa

+ 48 532 060 790

biuro@cleverduke.com